Choď na obsah Choď na menu
 


Zúbky, dentálna hygiena

 

Dentalna hygiena

Môžem prostredníctvom vhodnej stravy – napríklad dentálnymi pochúťkami -ovplyvniť dych môjho psa? 

Áno, dych psa je možné ovplyvniť stravou. Na dychu psa sa podieľa jednak kvalitné krmivo a jednak stav ústnej dutiny. Kvalitné krmivo pomáha predísť kvaseniu požitej potraviny v zažívacom trakte a následnej regurgitácii (spätnému odgrgnutiu). Najvyššou mierou sa však na kvalite dychu psa podieľa zdravá ústna dutina. Na zuboch sa po každom nakŕmení usadzuje tzv. zubný plak. Ak sa neodstráni, premieňa sa na zubný kameň. Baktérie, ktoré sa rozmnožujú v zubnom plaku a v záhyboch za zubným kameňom, produkujú plyny, ktoré potom zapríčiňujú zápach z ústnej dutiny. Tieto baktérie zapríčiňujú aj zápal ďasien, porušenie závesného aparátu zubov s následným vypadnutím zubov. Veľmi často sa baktérie zo „zanedbanej" ústnej dutiny dostávajú do krvi a podieľajú sa na zápaloch vnútorných orgánov, ako sú zápaly osrdcovníka a pod. Preto je prevencia dôležitá rovnako ako u ľudí. Najlepšou prevenciou je 2x denne čistiť psovi zuby zubnou kefkou a špeciálnou zubnou pastou (pasty pre ľudí nie sú pre psov vhodné). Čistenie zubov kefkou je však technicky a časovo pomerne náročné a nie každý pes si nechá zuby čistiť. Preto je možné čistenie zubov kefkou nahradiť pomocou tzv. funkčných pochúťok. Ide o pochúťky Pedigree® Denta Stix™. Tieto sa podávajú po nakŕmení a majú schopnosť napomáhať odstraňovanie zubného plaku. Tak sa predchádza vzniku zubného kameňa, množeniu baktérií a všetkým súvisiacim zdravotným problémom. Pedigree® Denta Stix™ je určený na každodenné podávanie vždy po nakŕmení.

Ako často je potrebné chodiť so psom na odstraňovanie zubného kameňa? 

Lepšia než pravidelné odstraňovanie zubného kameňa je prevencia, čiže predchádzanie jeho vzniku. Ak je zubný kameň odstránený, vtedy je vhodné podávať tzv. funkčné pochúťky. Ide o pochúťky Pedigree ®Denta Stix™. Tieto kocky sa podávajú po nakŕmení a majú schopnosť napomáhať odstraňovanie zubného plaku. Tak sa predchádza vzniku zubného kameňa, množeniu baktérií a všetkým súvisiacim zdravotným problémom. Pedigree® Denta Stix™ je určený na každodenné podávanie vždy po nakŕmení. Pravidelnú kontrolu ústnej dutiny a zubov by mal pes podstúpiť u veterinára 2x ročne. Ak bude starostlivosť o zuby dostatočná, predíde sa tak častým narkózam spojeným s odstraňovaním zubného kameňa.

Je dôležité psovi čistiť zuby? 

Áno, je. Ide o súčasť preventívnej starostlivosti o zdravie ústnej dutiny, kedy sa odstraňuje plak, ktorý uľpieva na zuboch po každom nakŕmení. Jeho odstránením predchádzame vzniku zubného kameňa, zápalom ďasien a v neposlednom rade i onemocneniam vnútorných orgánov, pretože baktérie prichytené na zuboch sa môžu dostávať do krvného obehu a vyvolávať tak niektoré vnútorné onemocnenia (napr. zápaly osrdcovníka a pod.). Pravidelná starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je teda významnou súčasťou prevencie zdravia celého organizmu.

Existuje nejaká špeciálna psia zubná pasta, ktorá by slúžila ako prevencia proti tvorbe zubného kameňa? 

Existujú niektoré pasty, ktoré sú určené špeciálne pre psov. Pasty pre ľudí nie sú pre psov vhodné a navyše môžu byť pre ne aj toxické. Špeciálna psia zubná pasta a zubná kefka je najlepší spôsob, ako sa starať o zuby psov. Je však potrebné čistiť zuby 2x denne vždy po nakŕmení. Ak to nie je technicky možné alebo ak pes čistenie zubov neznáša, je možné použiť tzv. funkčné pochúťky. Ide napr. o pochúťky Pedigree® Denta Stix™, ktoré svojím zložením odstraňujú zubný plak zo zubov.

V čom tkvie nebezpečenstvo zubného kameňa? 

Zubný kameň samotný nie je nebezpečný. Je to inaktívny zhluk minerálnych látok. Jeho nebezpečnosť však spočíva v tom, že sa v jeho okolí usadzujú baktérie, ktoré následne môžu mať zásadný vplyv na zdravie celého organizmu. Baktérie a ich metabolity z okolia zubného kameňa majú za následok zápal ďasien, poškodzujú závesný aparát zuba a následkom ich prítomnosti môže dôjsť k strate zuba. Ďalej môžu tieto baktérie prenikať do krvného obehu a môžu zapríčiniť napr. zápal srdcového svalu a osrdcovníka.

Ako často mám svojmu psovi /svojej mačke kontrolovať zuby? 

Sami by sme mali psovi kontrolovať zuby 1x za mesiac, optimálne 2x za rok by sme mali nechať skontrolovať zuby psa u veterinárneho lekára. Ak spozorujeme nejakú bolestivosť v ústnej dutine pri príjme potravy, nemali by sme váhať a mali by sme navštíviť veterinárnu ordináciu čo najskôr.

Ako spoznám, že môj pes alebo mačka má zubný kameň? 

Na zuboch uľpieva sivastá alebo žltkastá tvrdá hmota, ktorú nie je možné zoškrabať nechtom. Zubný kameň môže odstrániť len odborník vo veterinárnej ordinácii pomocou špeciálnych škrabiek a ultrazvuku.

Koľko stojí odstránenie zubného kameňa? 

Je to individuálne podľa veľkosti psa, druhu použitej anestézie a pod. O konkrétnych cenách sa informujte u svojho veterinárneho lekára.

Môže byť pre staršieho psa pri tomto zákroku narkóza nebezpečná? 

Každá narkóza môže byť svojím spôsobom nebezpečná, bez ohľadu na vek zvieraťa. Preto sa robí predoperačné vyšetrenie, aby sa prípadné riziká minimalizovali.

Majú aj psi „mliečne" zuby tak ako ľudia? 

Áno, psi majú tiež mliečne zuby, ktoré sa im vymieňajú rovnako ako ľuďom. Správnu výmenu mliečneho chrupu je vhodné nechať skontrolovať u veterinárneho lekára, aby sa predišlo potenciálnym problémom s perzistujúcimi mliečnymi zubmi, nakrivo rastúcimi zubmi a pod.

Existujú psí zubári? 

Vo všetkých veterinárnych ordináciách sa poskytuje základná starostlivosť o zuby, t.j. preventívne prehliadky, odstránenie zubného plaku, zubného kameňa a pod. Niektoré ordinácie sa špecializujú aj na plombovanie ulomených alebo poškodených zubov, osadzovanie implantátov, podávanie rovnátok a pod. Kontaktujte svojho veterinárneho lekára a informujte sa o poskytovanej starostlivosti, prípadne o najbližšom špecializovanom pracovisku.

Môžu mať psi rovnaké problémy so zubmi ako ľudia? 

Na rozdiel od ľudí sa u psov klasické zubné kazy vyskytujú minimálne. Závažným problémom však býva ulomenie zubov s následným kazom, rôzne praskliny a pod. Najčastejším problémom u psov, rovnako ako u ľudí, je však zubný kameň. Veterinárna stomatológia je v súčasnosti schopná poskytnúť rovnakú starostlivosť, akú máme my ľudia, vrátane používania rovnakých materiálov. Najčastejším zákrokom u psov býva odstránenie zubného kameňa, ale nie je výnimočné ani plombovanie ulomených zubov vrátane osadzovania koruniek, pomerne rozšírené sú i rovnátka u psov podávané zo zdravotných i estetických dôvodov, implantáty a pod.

Ako často by mal pes používať produkty na čistenie zubov, aby sa zamedzilo zubnému kazu/krvácaniu ďasien/nepríjemnému dychu? 

Optimálne by bolo 2x denne po nakŕmení čistiť psovi zuby špeciálnou pastou a zubnou kefkou. Ak to z technických dôvodov nie je možné, je vhodné podávať tzv. funkčné pochúťky. Napr. Pedigree® Denta Stix™ by sa mal podávať vždy po nakŕmení. Táto pravidelná prevencia znižuje výskyt zubného plaku až o 80 %, čo je významný počin v starostlivosti o zdravie ústnej dutiny, čiže k zníženiu výskytu zubného kameňa, zápalu ďasien a zápachu z ústnej dutiny. Túto pravidelnú starostlivosť je potrebné doplniť 2x ročne o pravidelnú preventívnu prehliadku u veterinárneho lekára.

V čom spočíva „špeciálnosť" granúl Pedigree® Adult pre zdravé zuby? 

Hoci by to mohlo vyzerať, že je granula ako granula, nie je to pravda. Správna granula musí nielen obsahovať správne živiny, ktoré sú dobre stráviteľné a využiteľné pre organizmus, ale musí splňovať i niektoré technické náležitosti. Granula musí mať správnu textúru a konzistenciu. Pri prežúvaní musí mať aj určité fyzikálne vlastnosti:

  • Granula nesmie byť príliš mäkká, aby sa pri hryzení nelepila na zuby a nevytvárala tak príliš mnoho zubného plaku.
  • Nesmie však byť ani príliš tvrdá, aby sa neštiepila na kúsky s ostrými hranami, ktoré by tak mohli skĺznuť po zube a poraniť ďasno.
  • Správna granula musí teda byť primerane tuhá, aby sa do nej pes mohol zahryznúť. Pokiaľ do granuly vniká zub, mal by sa prirodzene čistiť a otierať o vnútornú štruktúru granuly. Po rozhryznutí sa granula nesmie rozdrobiť na malé čiastočky, ale musí ďalej podporovať prežúvanie psa. Tak sa stimuluje produkcia slín, ktoré napomáhajú trávenie a zároveň podporujú prirodzenú dezinfekciu ústnej dutiny.

Granuly Pedigree® Adult boli dlhodobo testované v anglickom výskumnom veterinárnom centre Waltham, aby splňovali všetky tieto nároky na kvalitné granuly, ktoré zodpovedajú najnovším výskumom v tejto oblasti.

Ktoré z výrobkov Pedigree® zároveň čistia zuby? 

Všetky granuly Pedigree® prešli vývojom a testovaním vo výskumnom veterinárnom centre Waltham, aby svojou textúrou a konzistenciou zodpovedali najnovším výskumom a požiadavkám kladeným na granuly pre psov. Jednou z týchto požiadaviek je, aby granuly prispievali k mechanickému čisteniu zubov, podporovali prežúvanie u psov, čím stimulujú produkciu slín, ktoré prirodzene dezinfikujú ústnu dutinu. Kvalitná strava je základom starostlivosti o ústnu dutinu. K tomu je však ešte potrebné doplniť následnú starostlivosť o zuby, a to pravidelné čistenie zubov pomocou špeciálnej zubnej pasty alebo pravidelné podávanie tzv. funkčných zubných pochúťok, ako sú Pedigree® Denta Stix™. Ich pravidelné používanie mechanicky čistí zuby a znižuje výskyt zubného plaku až o 80 %. Tým významne znižuje možnosť vzniku zubného kameňa.

Nemôže si môj pes vylomiť zuby na niektorej z pochúťok? 

Všetky pochúťky boli dlhodobo testované v anglickom výskumnom veterinárnom centre Waltham a ich bezpečnosť bola potvrdená dlhoročným používaním u chovateľov. Ak sa používajú podľa návodu, nemôže sa nič stať. Pokiaľ by bol výrobok dlho rozbalený, vyschne a stvrdne, čiže by bol nevhodný na konzumáciu.

Ako sa majú správne vyvíjať zuby upsov? 

Správny vývoj zubov je daný geneticky a je potrebné podporiť ho správnou výživou, ktorá obsahuje dostatok vápnika a ďalších minerálnych látok, ktoré podporujú celkový zdravý vývoj. Následná preventívna starostlivosť o zuby podporí ich zdarný vývoj. Súčasťou tejto starostlivosti je pravidelné čistenie zubov kefkou a špeciálnou zubnou pastou alebo podávanie špeciálnych funkčných pochúťok Pedigree® Denta Stix™, ktoré mechanicky čistia zuby. Súčasťou tejto starostlivosti je aj pravidelná kontrola zdravotného stavu ústnej dutiny u veterinárneho lekára, ktorá by sa mala podstúpiť 2x ročne.

Prečo je dentálna kosť taká mäkká? 

Jej konzistencia bola špecificky vyvinutá tak, aby nebola príliš mäkká a nelepila sa na zuby, ale aby naopak nebola ani príliš tvrdá, aby pri prežúvaní nezraňovala ďasná. Optimálna konzistencia pri prežúvaní mechanicky čistí zuby a odstraňuje zubný plak a navyše prežúvanie podporuje prirodzenú produkciu slín, ktoré sú súčasťou ochrany ústnej dutiny vzhľadom na ich dezinfekčný účinok.

Prečo sa propaguje dentálna psia hygiena už od útleho veku? 

Je veľmi vhodné zaoberať sa dentálnou hygienou už od útleho veku. Šteniatka a mačiatka sa jednoduchšie naučia znášať čistenie zubov pomocou špeciálnej kefky než dospelí psi. Navyše je vhodné kontrolovať správnu výmenu mliečneho chrupu veterinárnym lekárom. Čím skôr začnete s prevenciou zdravia zubov a celej ústnej dutiny, tým väčšmi prispejete k podpore celkového zdravia vášho psa alebo mačky.

Prečo neexistuje kefka pre psov, ktorú by pes mohol po vyčistení zubov zjesť? 

Produkty Pedigree® Denta Stix™ svojím zložením fungujú ako kefka na zuby a mechanicky čistia zuby. Vzhľadom na to, že ich základnou surovinou je ryža, sú i dieteticky vhodné a psi ich ochotne prijímajú. Toto sú teda kefky, ktoré sa dajú zjesť. 

Je vhodné, aby pes malého plemena starší ako 18 mesiacov konzumoval granuly Pedigree® Junior, ktoré sú určené pre šteňatá? 

Rastúci organizmus a dospelý organizmus majú rozdielne požiadavky na pomer minerálnych látok a ich absolútnej hodnoty, ako aj na pomer energia verzus minerálne látky, majú iné požiadavky na množstvo vlákniny a podobne. Neznamená to, že pre šteňatá sa vyrábajú malé granuly a pre dospelé veľké. Zásadný rozdiel je v ich zložení. Preto sa krmivá s označením Junior podávajú dospievajúcim jedincom a pre dospelé psy sú tieto krmivá väčšinou označované ako Adult. Malé plemeno nie je šteňa, ale ide o dospelého jedinca, ktorý má iné požiadavky na výživu ako nedospelé zviera. Preto sú na trhu k dispozícii receptúry pre dospelých jedincov malých plemien označované ako Adult Mini. Dlhodobé podávanie krmiva junior dospelým psom by pre nich mohlo mať závažné zdravotné dôsledky.

Prečo je vhodné do psích granúl Pedigree® Junior práve kuracie mäso? 

Kuracie mäso je vhodné preto, že je pomerne ľahko stráviteľné a nezaťažuje natoľko tráviaci trakt šteniat. Nie je to ale žiadna dogma, a pokiaľ sú bielkoviny mäsa dobre technologicky spracované, potom je vhodný v podstate akýkoľvek druh mäsa. Dôležité je, aby bola strava celkovo vyvážená, čo sa týka hladiny mäsa (teda bielkovín), tukov, vlákniny, minerálnych látok a vitamínov.

Z čoho sa získava vláknina pre zdravé trávenie? 

Vláknina pochádza z cereálií, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou všetkých receptúr. Obilniny sú vhodným zdrojom vlákniny, minerálnych látok, energie a pod. Ďalším zdrojom vlákniny môže byť napr. mrkva, morské riasy a niektoré ďalšie bylinky, ktoré sa pridávajú do receptúr napr. z dôvodu podpory imunitného systému.

Môžu granuly, pochúťky či konzervy vyvolať u zvieraťa alergiu? 

Zo všetkých diagnostikovaných alergií je iba 1 % tzv. potravných alergií. Skutočné potravné alergie sú veľmi vzácne. Najčastejšou alergiou býva v súčasnej dobe alergia na blšie bodnutie. Väčšina diagnostikovaných potravných alergií sa pri podrobnejších testoch nepreukáže a často ide o alergie na niečo iné, lebo príznaky sú veľmi podobné a môžu sa prekrývať. Alergie na krmivá sa teda môžu vyskytnúť, ale sú pomerne vzácne.

Informuje o možnosti vzniku alergie obal? 

Nie sme si vedomí toho, že by legislatíva EÚ v súčasnosti prikazovala výrobcom na obale niečo podobné uvádzať. Navyše to, čo môže byť potenciálnym alergénom pre niektorého jedinca, nemusí vyvolávať rovnakú alergiu u ostatných.

Obsahuje potrava pre psov kvalitné mäso? Aké? Odkiaľ sa dováža? 

Pri kvalitných značkách ide o mäso, ktoré zostalo na jatkách po technologickom spracovaní mäsa pre výživu ľudí. To, čo takto ostane, sa použije na výrobu krmív pre psov a mačky. Zviera na jatkách je veterinárne prehliadnuté pred porážkou, veterinárne skontrolované po nej a jeho mäso je schválené pre výživu ľudí. To, čo ostane, sa následne spracuje pre zvieratá. Vo svete zostáva na jatkách mnoho vnútorností a mäsa na kostiach, ktoré sa nedajú inak opracovať. Napr. konzervy Pedigree® splňujú požiadavky kladené na dojčenskú výživu. Nie z hľadiska výživného zloženia, ale z hľadiska obsahu baktérií, vírusov, reziduí cudzorodých látok, ťažkých kovov atď.

Obsahujú produkty kože a vnútornosti? Ak áno, aký je ich pomer? 

Áno, obsahujú. Koža je dobrým zdrojom kolagénu, vnútornosti sú zase zdrojom bielkovín, vitamínov a pod. Ich obsah sa líši v jednotlivých receptúrach a tiež podľa jednotlivých druhov a výrobcov. Vo správne vyváženom pomere majú nezastupiteľnú funkciu vo všetkých receptúrach.

Uvažujete o biovýrobkoch pre psy? 

Bio Pedigree® sa už vyrábajú. V súčasnosti sa však na našom trhu nevyskytujú. Ide o výrobky, ktoré pochádzajú z biopotravín, ktoré sa použili pre výživu ľudí, a to, čo zostane po ich technologickom opracovaní, sa následne využíva ako surovina na biokrmivá určené pre psov. Ich výroba podlieha prísnym kontrolám nezávislej štátnej veterinárnej správy. Tá kontroluje pôvod surovín (musí mať biocertifikáty) a výrobný proces. Celá výrobná linka musí byť kompletne vyčistená, potom sa ňou nechá „prejsť" prvá várka biosurovín na „prečistenie", ale výrobok sa ešte nesmie označiť ako bio. Ďalšie výrobky už označenie bio niesť môžu a celá výroba sa uskutočňuje pod kontrolou nezávislej štátnej veterinárnej správy danej krajiny, kde je továreň v prevádzke.

Môže potrava vyvolať hnačky či zvracanie? 

Zažívacie problémy môže vyvolať akákoľvek potravina, pokiaľ je nevhodne podaná či skladovaná. Častou chybou býva striedanie kŕmnej dávky bez predchádzajúcej privykacej fázy. Niektoré zvieratá tento rýchly prechod zvládnu bez zjavných vonkajších ťažkostí, ale niektoré na to môžu reagovať citlivejšie. Pokiaľ teda podáte psovi alebo mačke nové krmivo, na ktoré nie sú zvyknuté, potom sa môže stať, že baktérie v črevách nebudú schopné plne stráviť novú receptúru a že dôjde k tzv. hnačke dietetického pôvodu. Preto sa odporúča prechádzať na nové krmivo postupne. Najskôr je vhodné do pôvodnej potravy pridávať približne 10 % novej receptúry, toto percento postupne zvyšovať a zároveň uberať pôvodnú receptúru tak, až nové krmivo bude tvoriť plných 100 % potravy. Tento proces by mal trvať 7 až 10 dní. Zažívacie ťažkosti môže spôsobiť aj krmivo, ktoré sa podáva priamo z chladničky. Hlavne konzervy by sa mali psom podávať minimálne pri izbovej teplote. Krmivo, ktoré zostane v miske, treba odstrániť. Najmä v teplých dňoch môže rýchle dôjsť k jeho skvaseniu. Granuly by sa mali skladovať na suchom mieste. Aj tie najlepšie granuly skladované vo vlhkom prostredí môžu splesnivieť, čo môže následne u psov vyvolať zažívacie problémy.

Z čoho sú vyrobené Pedigree® Gravy Bones™? Čistia zároveň zuby? 

Gravy Bones™ sú cereálne sušienky, ktoré sú na povrchu zaliate mäsovou šťavou. Sú určené ako pochúťka pri výcviku alebo ako každodenná odmena. Na čistenie zubov sú vhodnejšie iné tzv. funkčné pochúťky, a to Pedigree® Denta Stix™.

Aké príchute majú Pedigree® Biscrok™? Plánujete nejaké nové? 

Pedigree® Biscrok™ obsahuje tyčinky s príchuťou kuracieho mäsa, hovädzieho mäsa a špikovej kosti. Na inováciách sa stále pracuje a budeme o nich informovať, až to bude aktuálne.

V čom spočíva dômyselný rez Jumbone Bites™? Prečo sa predávajú len v ČR? 

Pedigree® Jumbo Bites™ je určený pre väčšie psy. Jeho žuvaním si pes čistí zuby a navyše je podporovaná produkcia slín, čo je prirodzená obrana a dezinfekcia dutiny ústnej. Distribuuje sa po celej Európe aj v Spojených štátoch.

V čom spočíva dobrá stráviteľnosť pochúťok Pedigree®?

Dobrá stráviteľnosť spočíva v používaní kvalitných vstupných surovín, v ich správnom namiešaní a v aplikácii správnych výrobných postupov. Všetko je starostlivo konzultované s chovateľmi a veterinármi a testované v anglickom výskumnom veterinárnom centru Waltham.

Môže byť potrava pre psov návyková? 

Každý si rad zvykne na lepšie veci, a to platí aj o výžive. Niektoré zvieratá sú veľmi konzervatívne a preferujú krmivo, na ktoré sú zvyknuté, aj keď im podáte objektívne lepšiu receptúru. Pokiaľ je receptúra kvalitná a pripravená podľa potrieb daného zvieraťa, tak ju zviera nakoniec rozpozná a dlhodobo ju preferuje pred ostatnými. Pridávanie akýchkoľvek návykových látok do krmív firmami je nezmysel. Je nutné rešpektovať prirodzený výber zvierat a to, že sama rozpoznajú kvalitné receptúry.

Existuje zoznam všetkých špecializovaných predajní a veterinárnych ordinácií, kde predávajú výhodné balenie? 

Presný zoznam predajní neexistuje. Máme k dispozícii iba zoznam veterinárnych ordinácií, ktorý nájdete na adrese 
www.vyzivapsovamaciek.sk.

Aké obiloviny obsahujú granuly Pedigree®?

Rôzne druhy granúl obsahujú rôzne obiloviny. Tie majú nezastupiteľnú funkciu tak svojimi fyzikálnymi vlastnosťami (t.j. bez nich by granuly nebolo možné technicky vyrobiť), ako aj svojím zložením. Obsahujú vlákninu, ktorá je dôležitá pre kvalitné trávenie a podporu peristaltiky čreva, minerálne látky v nich pomáhajú udržovať optimálny minerálny metabolizmus a sú zároveň dôležitým zdrojom energie pre zvieratá.

Plánujete pre psov konzervu s rybou či králičou príchuťou? 

Na inováciách sa stále pracuje a budeme o nich informovať, až to bude aktuálne.

Prečo konzervy neobsahujú zemiaky? 

Každá receptúra má svoje špecifické zloženie. Zemiaky zatiaľ nehrajú vo výžive psov a mačiek väčšiu rolu a všeobecne sa príliš často nepoužívajú.

Čo je to novozélandská slávka pyskatá? Nemôže môjho psa ohroziť? 

Ide o kôrovca, ktorý žije v okolí Nového Zélandu. Z jeho lastúr sa získava prášok, ktorý sa pridáva do vybraných receptúr. Prášok obsahuje niektoré látky, znižujúce bolestivosť kĺbov a podporujúce zdravie chrupaviek. Ide o látky ako GAG – glukosaminglykany alebo omega-mastné kyseliny, ktoré pôsobia protizápalovo, ako sú eikosapentaenová kyselina EPA a docosahexaenová kyselina DHA alebo eikosatetraenová kyselina ETA, ktorá sa vyskytuje výhradne v týchto kôrovcoch. Preto sa výťažky z novozélandskej slávky pyskatej (označovanej aj ako GLM – Green Lipped Mussels) pridávajú najmä do receptúr pre veľké plemená a seniorov, ktorí často trpia problémami pohybového aparátu.

Prečo krmivo v kapsičkách neprechádza takým dlhým sterilizačným procesom ako konzerva? 

Na sterilizáciu produktu je potrebné, aby sa sterilizačná teplota 130 °C dosiahla v trvaní 30 minút v celom výrobku. Je teda jasné, že pri veľkých konzervách trvá dlhšie, kým sa prehrejú až do stredu, než je to pri malých ploských kapsičkách. Prehrievanie a chladnutie kapsičiek trvá kratšie, sterilizačný proces je tak šetrnejší k danej receptúre a krmivá z kapsičiek si uchovávajú viac aromatických látok a sú všeobecne pre zvieratá chutnejšie a atraktívnejšie.

Je možné vidieť, ako sa produkty vyrábajú? 

Továrne, kde sa vyrába Pedigree®, sú otvorené pre návštevníkov a je možné podívať sa na všetky vstupné suroviny i celý výrobný proces. Jediným problémom je fakt, že sa žiadna z týchto tovární nenachádza na území Českej republiky. Napriek tomu sa nám podarilo do tovární, ktoré sa nachádzajú v Poľsku a Rakúsku, pozvať rad chovateľov, veterinárnych lekárov aj predajcov zo špecializovaných predajní. 

Ako možno zabrániť plynatosti psov po určitom druhu kŕmenia? 

Väčšinou ide o konkrétny prípad u konkrétneho psa. Jemožné, že pes trpí plynatosťou po určitej príchuti krmiva. Vo väčšine prípadov stačí teda iba zmeniť príchuť a dôjde k vymiznutiu príznakov. Na trhu sa objavujú niektoré pochúťky so zložkami na zníženie plynatosti, ale pre psa je priaznivejšie zmeniť príchuť krmiva, na ktoré je zvyknutý.

Čo spôsobuje, že pes dostane po jedle hnačku? Je to zapríčinené niektorou použitou receptúrou? 

Hnačka sa občas môže vyskytnúť pri konzumácii akéhokoľvek krmiva, ak ho podáte príliš vychladené priamo z chladničky, alebo ak náhle zmeníte kŕmnu dávku a baktérie v črevách nie sú schopné okamžite zareagovať na novú receptúru. Takýto typ hnačky sa označuje ako „hnačka dietetického pôvodu" a býva spôsobená chybami v podávaní krmiva. Väčšinou sám v krátkom čase vymizne.

Ako sa mám zachovať, ak u psa objavím alergickú reakciu? 

Najdôležitejšie je navštíviť svojho veterinárneho lekára a zistiť, o akú alergickú reakciu presne ide. Na základe tohto vyšetrenia je až následne možné prijať vhodné opatrenia, prípadne nasadiť liečbu.

Je možné zamedziť vhodnou stravou vypadávaniu srsti? 

Vypadávanie srsti môže mať niekoľko príčin, takže konkrétny prípad je vhodné najskôr klinicky vyšetriť a odhaliť prvotnú príčinu vypadávania (hormonálna disbalancia, nevhodná výživa, bakteriálne alebo plesňové ochorenie a pod.). Kvalitná strava má na kvalitu kože a srsti všeobecne obrovský vplyv. Vhodná strava musí udržovať kožu správne vláčnu (nie presušená s lupami ani príliš mastná s kožným mazom) a iba zo zdravej kože potom môže vyrastať zdravá srsť, ktorej lesk je dôkazom správnej výživy


Môj pes má problém s obličkami – aké produkty sú vhodné? 

 To záleží na konkrétnom stupni postihnutia obličiek, teda či je nutné prejsť na tzv.klinické diéty, alebo by stačila iba základná úprava kŕmnej dávky, prípadne doplnenie príslušnými liekmi. V každom prípade je nutné konkrétny prípad vyšetriť vo veterinárnej ordinácii, definitívne slovo, čo sa týka výživy - by totiž malo patriť veterinárnemu lekárovi.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Wisdom Blood Compression Readings

(AHodadriccap, 8. 10. 2018 9:05)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-cialis-par-4/

Costly blood influence symptoms

(AWhorgeGer, 30. 7. 2018 11:10)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pas-cher-canada/