Choď na obsah Choď na menu
 


Výživa a kondícia kože a srsti psov.

 

Výživa a kondícia kože a srsti psov.

 

Keď chceme vedieť, či je pes zdravý, často uprieme zrak na jeho kožu a srsť, pretože ony sú dobrým indikátorom celého zdravia. Dlhú dobu vieme, že deficity rôznych živín sa prejavujú vedľa iných príznakov tiež zmenou štruktúry, funkcie a farby srsti a kože psa. A tak nie je prekvapujúce, že veľa majiteľov psov verí, že úprava kŕmenia pre psa je najlepšou cestou, ako pomôcť ich psovi dosiahnuť lepšiu kondíciu srsti. Toto sa domnievajú tiež niektoré výskumné ústavy, obzvlášť vtedy, ak pes je kŕmený značne deficitným alebo nevyváženým kŕmením. Jednotlivé nutričné ochorenia sú vzácne u väčšiny psov, ktorí sú kŕmení komerčne vyrábanými krmivami.


Srsť Vášho psa

 

Zvieracia srsť je zložená z mnoha miliónov chlpov, ktoré vyrastajú z vrstvy kože nazývanej “epidermis”. Chlpy rastú v chumáčoch z hlboko uložených papil známych ako folikuly, ich hĺbka uloženia je rôzna v závislosti na veľkosti chlpu a umiestnení na tele. Chlp je väčšinou zložený z proteínov keratínového typu a veľmi malého množstva minerálov. Odborníci na výživu môžu skúmať koncentráciu týchto minerálov, aby ukázali stav stopových prvkov u určitého druhu. Psy používajú asi 25% svojho denného príjmu proteínov práve k rastu srsti. To, čo určuje farbu srsti chlpov cicavcov je pigment nazývaný melanín, ktorý sa nachádza v kôre chlpu.


Funkcia kože a srsti

 

Koža a jej srsť sú komplexným systémom, ktorý má veľa úloh. Tu sú uvedené presne tieto funkcie:


Ochrana

 

Koža oddeľuje vnútorné prostredie od vonkajšieho, tým chráni zviera pred fyzikálnym a chemickým poškodením. Koža teda pomáha udržať stabilnú telesnú teplotu pomocou kontroly strát evaporáciou – vyparovaním. Srsť tvorí izolujúcu bariéru proti teplote a iným klimatickým extrémom. Na rozdiel od ľudí, ktorí potrebujú pot pre vydanie nadmerného telesného tepla, psy majú menšiu fyziologickú potrebu sa potiť, aby bola regulovaná telesná teplota. Psy sa ochladzujú dýchaním, ktoré pomáha odpariť vlhkosť z jazyka a dutiny ústnej.


Sklad

 

Koža funguje ako skladovacia rezerva tekutín, tukov a elektrolytov.


Exkrécia - vylučovanie

 

Koža funguje ako orgán vylučujúci tekutiny, niektoré minerály, dusíkaté substancie a bunkový odpad cez pot a mazové žľazy.


Vnímanie

 

Koža a srsť zvierat funguje ako orgán, ktorý vníma teplotu alebo zmeny fyzikálneho tlaku.


Komunikácia

 

Koža je dôležitý orgán v sociálnom živote zvierat, pretože vydáva pachy, ktoré riadia sexuálne chovanie a pomáhajú zvieratám identifikovať každé iné zviera a ich teritórium. Srsť teda hrá extrémne dôležitú komunikačnú rolu vo vzťahoch medzi zvieratami a ich ľudskými majiteľmi. Mnoho z nich zažíva veľké potešenie, ak môžu hladkať a česať svoje zviera. Bolo publikovaných mnoho štúdií o úžasnom liečebnom a psychologickom prospechu tohto partnerstva. Radi tiež potľapkáme srsť našich psov, keď ich chválime, a je iste úžasné, že môžeme mať radi psov čiastočne aj preto, že majú peknú a zdravú kožu.


Čo zhoršuje kondíciu srsti Vášho psa.

Napriek tomu, že nemôžete vidieť výmenu srsti u Vášho psa na vlastné oči, je jasné, že to nie je statická časť jeho tela. Normálne sa srsť postupne mení vo svojej kondícii a vzhľade. Psy pĺznu hlavne z dôvodov sezónnych zmien, akonáhle sa dni predlžujú a zvyšuje sa teplota. Toto najviac zaznamenáme u psov žijúcich vonku. Oni vymieňajú srsť dvakrát do roka, v jari a v jeseni. Psy chované doma majú obvykle zreteľné obdobia pĺznutia a môžu pĺznuť v priebehu celého roka.

 

Veľa ochorení môže narušiť kožu a srsť psa. Aj keď stavy súvisiace s výživou sa môžu objaviť, sú teraz vzácne v západných krajinách, kde väčšina ľudí kŕmi svoje psy vyváženým vyrobeným krmivom pre psy. Napriek tomu mnoho iných ochorení môže spôsobiť zhoršenie srsti a kože. Toto sú infekčné ochorenia bakteriálneho, vírusového, plesňového alebo parazitárneho pôvodu; fyzikálne alebo chemické traumy; hormonálne a metabolické poruchy; a iné k výžive nevzťahujúce sa faktory. Preto je veľmi dôležité poradiť sa s Vaším veterinárnym lekárom, hneď, ako spozorujete náhlu alebo podstatnú zmenu v kondícii kože alebo srsti Vášho psa.


Tu sú typické príznaky ochorení súvisiacich s výživou:

- tvorba lupín a vločiek nazývaných “lupy” a škrabanie

- suchá srsť bez lesku

- vypadávanie srsti

 

- zápal kože (dermatitis)


 

Často najlepším počiatočným krokom, ktorý môžete urobiť pre svojho psa s týmito príznakmi, je kŕmiť ich kvalitným vyváženým komerčne vyrábaným krmivom v súlade s doporučeniami výrobcu pre obdobie života, skôr, než uvažovať o prídavkoch k nevyváženému kŕmeniu. Môžete sa poradiť u veterinárneho lekára.


Deficit esenciálnych mastných kyselín (EFA - essential fatty acid)

 

Všetky cicavce potrebujú esenciálne mastné kyseliny (EFA) pre tvorbu bunkových membrán. Esenciálne mastné kyseliny sú zahrnuté v mnohých ohľadoch zdravia vrátane srsti a kože, funkcie ľadvín a reprodukcie. U psov kyselina linoleová, ktorá sa nachádza predovšetkým v rastlinných olejoch, je hlavná EFA. Deficit EFA sa prejavuje hrubou suchou krehkou srsťou, lupinami, zlým hojením rán a šupinatou kožou. Psy dostávajúce kŕmenie s nízkym obsahom tuku bez dostatočného množstva rastlinného oleja majú veľkú pravdepodobnosť výskytu priameho alebo primárneho deficitu EFA. Sekundárny deficit EFA sa najčastejšie objaví u psov s problémami s pankreasom, pečeňou alebo tenkým črevom. Je to preto, že tieto ochorenia redukujú schopnosť psa absorbovať a tráviť tuk. Ak má Váš pes tieto problémy, je potrebné ich liečiť a upraviť jeho stravu pod dohľadom veterinárneho lekára.


Deficit proteínov a aminokyselín

 

Psy získajú deficit proteínov a aminokyselín, ak neprijmú dostatok kŕmenia, ktoré obsahuje vysoko kvalitný proteín alebo špeciálne esenciálne aminokyseliny. Všeobecné príznaky deficitu proteínov sú krehká, depigmentovaná srsť, ktorá ľahko vypadáva a pomaly sa obnovuje. Špecifické deficity aminokyselín tyrosínu, tryptophanu a cystínu môžu interferovať s tvorbou pigmentu v koži a srsti. Ale Váš pes pravdepodobne nemá tento deficit, pokiaľ nie je kŕmený len vegetariánskym kŕmením. Chronický deficit síru obsahujúcich aminokyselín, methionínu a cystínu, môže spôsobiť stratu srsti. Deficity proteínov a aminokyselín sa najčastejšie prejavia u psov, ktorí dostávajú nevyvážené kŕmenie, ktoré obsahuje veľmi málo proteínov zvieracieho pôvodu. U dospelých zvierat deficit môže trvať mesiace až roky, kým sa prejaví, takže najčastejšie vidíme problém u rastúcich šteniat, kde deficit môže viesť k zlému rastu.Deficity minerálov

 

Deficity minerálov sú následkom minerálnej nerovnováhy alebo výskytu antagonistov minerálov v kŕmení.


Sekundárny deficit zinku pochádza zväčša z podávania kŕmení s vysokým obsahom vápnika, ktorý súperí so zinkom v miestach jeho vstrebávaní. Alebo zinok nemusí byť biologicky dostupný, pretože je vyviazaný fytátmi v kŕmení. Fytáty sú komplexné organické zlúčeniny obsahujúce fosfor. Nachádzajú sa predovšetkým vo vláknitej zelenine a môžu viazať stopové prvky ako, napríklad, zinok, interferujú s ich absorpciou z čreva. Príznaky deficitu zinku sú strata srsti, zhrubnutie kože (parakeratóza) a strata pigmentácie chlpov (achromotrichie). Vedci odhalili niekoľko stavov odpovedajúcich na zinok u psov a usudzujú, že zinok je veľmi dôležitý pre optimálny stav kože a srsti u psa.

Určité plemená môžu byť viac citlivé na deficit zinku. Sibírsky husky a aljašský malamut, napríklad, sú predisponovaní k dermatóze odpovedajúcej na zinok. Ochorenie obvykle začína v priebehu puberty a prejavuje sa strupovatením, šupinatením a začervenaním okolo tlamy, brady, očí, uší a na miestach vystavených väčšiemu tlaku ako, napríklad, lakte a päta. Iné postihnuté miesta sú prstové vankúšiky a vonkajšie genitálie. Trvalé podávanie zinku psovi sa zdá prospešné.

Druhý syndróm sa objavuje u šteniat rôznych plemien, predovšetkým obrovských. Koža je začervenalá a vytvárajú sa strupy na hlave, tele a končatinách. História kŕmenia týchto psov často ukáže nadmerné množstvo podávaného vápnika alebo kŕmenie s vysokým obsahom proteínov rastlinného pôvodu. Pamätajte si, že potreba zinku u psa je relatívne malá a veľmi vysoké dávky zinku sú toxické.

 

Deficit jódu alebo ochorenie metabolizmu štítnej žľazy sú spojené s alopéciou. Pretože metabolické ochorenia sú oveľa pravdepodobnejšie než pravé deficity v kŕmení, je dôležité pre stanovenie presnej diagnózy poradiť sa s Vaším veterinárnym lekárom.


Deficity vitamínov

 

Najčastejšími deficitmi vitamínov u psov sú pravdepodobne deficit vitamínu A a biotínu. Deficit vitamínu A je obvykle spôsobený nízkotučným kŕmením, často založeným na chudom mäse alebo mäse zlej kvality, alebo zle uskladneným suchým komerčne vyrábaným krmivom. Zvieratá s ochorením slinivky brušnej alebo pečene môžu trpieť deficitom vitamínov, pretože ich telo nemôže správne absorbovať tuk. Deficit vitamínu A je charakterizovaný veľmi suchou, stvrdnutou kožou, suchou a nelesklou srsťou a vypadávaním srsti. Oči psa môžu byť postihnuté zápalom spojiviek a stvrdnutím rohovky.


Neexistuje jasná evidencia deficitu biotínu u psov, pretože normálne ich získavajú mikrobiálnou syntézou v čreve. Experimentálne deficity biotínu boli zistené u psov, ale len keď dostávali antibiotiká k potlačeniu pôsobenia mikróbov a dostávali veľké množstvá vaječného bielka. Nevarený vaječný bielok obsahuje proteín nazývaný avidin, ktorý inaktivuje biotín a robí ho pre zviera nedostupným. Psy s deficitom biotínu mali hrubú nelesklú srsť, vypadávali im chlpy, mali šupinatú seborrhoickú kožu, zápal, exudáciu a vredy na koži.

 

Iné vitamíny, ktoré môžu ovplyvniť kondíciu srsti a kože, keď sú v deficite, sú riboflavín, pyridoxin, niacin, vitamín B12, kyselina pantothenová, kyselina listová a cholin. Šance, že tieto živiny sú u psov v deficite, je nepatrná. Možnou výnimkou je psia pellagra (čierny jazyk), ktorá vzniká pri deficite niacinu, a je niekedy spozorovaná u zle kŕmených ovčiarskych psov.Alergia a neznášanlivosť kŕmení

 

Väčšina bežne skrmovaných súčastí kŕmenia, ktoré pes dostáva, môže byť alergénna u niektorých jedincov alebo u iných jedincov len v určitej dobe. Kedy sa u psa náhle vyvinie precitlivelosť na jeden určitý antigén, ktorý môže byť len malou alebo náhodnou súčasťou kŕmenia, zostáva tajomstvom. Účinok alergie na krmivo obvykle zahŕňa poruchy kože a tráviaceho aparátu, alebo príležitostne spôsobuje akútnu astmu.


Ochorenie trávenia

Niektoré problémy s tráviacimi funkciami môžu eventuálne spôsobiť podmienené stavy deficitu esenciálnych živín, ktoré postihujú srsť a kožu psa. Ale úprava kŕmenia psa s ochorením tráviaceho traktu je často veľmi komplexná a závisí na presnej znalosti, ktorá funkcia je postihnutá. Vy preto môžete zmeniť stravu Vášho psa len pod dohľadom veterinárneho lekára.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.