Choď na obsah Choď na menu
 


Čo psovi potrava dáva?

  Čo psovi potrava dáva? 

Môžem psa zdravo kŕmiť z domácich zdrojov, alebo bude lepšie, ak siahnem po priemyselne pripravovaných krmivách? Ako mám zostaviť vyváženú kŕmnu dávku? Čo musím o psej výžive vedieť? Je domáca strava chutnejšia a lacnejšia ako kupovaná? Ako zistím, či psa kŕmim správne? Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa Vám pokúsime dať odpoveď. 
Potrava je pre organizmus zdrojom energie a výživných látok, ktoré sú potrebné pre rast, rozmnožovanie, fyzickú aktivitu, činnosť mozgu a nervovej sústavy, vývoj a regeneráciu tkanív, priebeh mnohých metabolických procesov v tele atď. Živiny možno rozdeliť na šesť základných kategórií: 

  1. bielkoviny 4. vitamíny  
  2. tuky 5. minerálne látky  
  3. uhľohydráty 6. voda  

Bielkoviny tvoria základné stavebné kamene pre všetky bunky v tele. Esenciálne (nenahraditeľné) aminokyseliny, ktoré bielkoviny obsahujú, umožňujú vývoj, regeneráciu a prácu svalov, vnútorných orgánov a kože. Podieľajú sa aj na metabolických, enzymatických a hormonálnych procesoch. 
Tuky sú kvalitný a ľahko dostupný energetický zdroj. Energia je potrebná nielen kvôli pohybu, ale aj pre vnútornú činnosť organizmu. Esenciálne mastné kyseliny (napr. linolová a linolénová) ovplyvňujú kvalitu kože a srsti. Tuky okrem toho slúžia ako rozpúšťadlo pre určitú skupinu vitamínov (A, D, E, K, beta-karotén). 
Uhľohydráty ovplyvňujú zdravé trávenie a čiastočne pokrývajú energetické potreby organizmu. Napriek tomu, že pes takmer nie je schopný využívať potravu rastlinného pôvodu, vláknina významne podporuje činnosť zažívacieho ústrojenstva. Nestrávené čiastočky vlákniny zahusťujú črevný obsah, spomaľujú priechod potravy tráviacim traktom a umožňujú tak, aby sa do tela lepšie vstrebali živiny z potravy. 
Minerálne látky sú anorganické látky, ktoré sa podieľajú na mnohých vnútorných procesoch: napr. na podpore imunitného, výstavbe oporných tkanív, činnosti žliaz s vnútornou sekréciou, zachovávaní pevnosti bunečných stien a vyrovnanej črevnej mikroflóry atď. Podľa ich zastúpenia v organizme ich delíme na tzv. makroprvky (vápnik, fosfor, sodík, draslík, horčík, síra) a mikroprvky (napr. železo, selén, meď, zinok, jód atď.). 
Vitamíny významne ovplyvňujú viaceré metabolické aktivity. Napríklad vitamíny E a C pôsobia ako antioxidanty – chránia bunky pred škodlivým vplyvom voľných radikálov (viď kapitola Antioxidanty na str. 27). 
Vitamín D je potrebný na vstrebávanie vápnika a fosforu v organizme, vitamín A sa podieľa na ukladaní a regenerácii pigmentu v očnej sietnici. Vitamíny delíme na rozpustné v tukoch (A, D, E, K), ktoré sa pri predávkovaní ukladajú v tele a pôsobia toxicky, a rozpustné vo vode (skupina vitamínov B, vitamín C, H a ďalšie). Tými sa prakticky nedá predávkovať – nadbytočné množstvo pes vylúči močom a trusom. 
Voda je pre život nevyhnutná. Tvorí súčasť všetkých telových tekutín, pôsobí ako rozpúšťadlo pre niektoré vitamíny, podieľa sa na termoregulácii. Zatiaľ čo bez potravy možno prežiť celé týždne, pri nedostatku tekutín dochádza k ťažkému poškodeniu organizmu už po niekoľkých dňoch či dokonca hodinách. Preto nikdy nezabúdajte na plnú misku čerstvej vody! 

Zdravá kŕmna dávka obsahuje živiny:
 • správneho druhu
 • v správnom množstve
 • v optimálnom vzájomnom pomere
 •  
 • z vhodných zdrojov (surovín)

Čo je vhodné kŕmenie a čo nie? 

Ak sa zamyslíte nad otázkou, čím môžete nakŕmiť svojho psa, dospejete k niekoľkým hypotetickým možnostiam: 
 • deliť sa so psom o vlastné jedlo
 • pripravovať krmivo doma z čerstvých alebo mrazených surovín
 • používať niektoré z priemyselne vyrábaných krmív
 •  
 • vzájomne kombinovať rôzne typy potravy.
Povedzme si podrobnejšie o tom, čo každý z týchto druhov krmiva psovi prináša, aké má výhody alebo riziká. 


ĽUDSKÉ JEDLO 

Mohlo by sa zdať (najmä ak máte malé plemeno), že najľahšie bude uvariť o trochu viac jedla pre rodinu a so psom sa jednoducho podeliť. Omyl! Pes nie je človek a zloženie našej potravy ani zďaleka nezodpovedá jeho potrebám. 
Ľudské telo dokáže plnohodnotne využiť potravu rôznorodého, hoci aj čisto rastlinného pôvodu. Dokáže si efektívne poradiť s niektorými škodlivinami a vyrovnávať hladiny výživných látok v organizme (určité chýbajúce živiny si dokonca dokáže vytvárať samo). Pes, ako mäsožravá šelma, však žiadnu z týchto schopností nemá. 
Ak kŕmite psa trvalo vlastným jedlom, vystavujete jeho organizmus neprimeranej záťaži. Telo sa musí neustále vyrovnávať s prebytkom niektorých živín alebo dopĺňať tie chýbajúce z vlastných rezerv – a tie nie sú nevyčerpateľné! Ďalším rizikom je obezita kvôli vysokému obsahu tukov a cukrov, podráždenie tráviaceho traktu kvôli nadmiere korenia alebo poškodenie ľadvín v dôsledku prebytku soli. Zdravotné problémy potom už na seba nenechajú dlho čakať. 


DOMA PRIPRAVENÁ ŠPECIÁLNA STRAVA 

Špeciálna varená strava sa nedá jednoznačne zaradiť do kategórie „vhodná” alebo „nevhodná”. Existuje veľa psích šampiónov, ktorých majitelia kŕmia podľa osvedčených domácich receptov. Na druhej strane príprava optimálnej kŕmnej dávky si vyžaduje veľa odborných znalostí, skúseností, času a peňazí. Hlavnou nevýhodou varenej stravy je, že v skutočnosti nikdy presne nevieme, aký druh a aké množstvo živín pes vlastne dostal. Obsah živín v potravinách je značne nevyrovnaný, ich biologickú hodnotu navyše ovplyvňuje spôsob a dĺžka skladovania surovín, tepelná úprava atď. 
Bežným receptom na jedlo pre psa je kombinácia svaloviny, vnútorností, zeleniny, cestovín alebo ryže a doplnkového vitamínovo-minerálového preparátu. Navonok je všetko v poriadku – psovi chutí, je sýty a spokojný. Ale je to naozaj tak? Svalovina je bohatá na minerály, ale chudobná na vápnik. Chudé mäso neobsahuje dostatok tuku. Vnútornosti sú zdrojom cenných minerálnych látok a vitamínov, ale ich zloženie je pomerne jednostranné a je potrebné vzájomne kombinovať viac druhov. Varená zelenina nemá takmer žiadnu výživnú hodnotu a funguje len ako zdroj vlákniny. Ryža a cestoviny sú bohatým zdrojom sacharidov, ale ani ony nepokrývajú nároky na vyváženú stravu. 
Niektoré živiny sú potrebné v takom nepatrnom množstve (napr. selén) alebo v takom špecifickom pomere (napr. vápnik a fosfor), že sú v domácich podmienkach takmer nemerateľné. Môžete si síce vypomôcť hotovými prípravkami s vitamínmi a minerálnymi látkami, ale ich laické použitie môže byť zradné. Hranica medzi nedostatkom, optimálnym a nadmerným množstvom je veľmi malá! Napríklad majitelia šteniat veľkých plemien často svojim psom podávajú (aby psík dobre rástol a mal pevné kosti) veľké dávky prípravku s obsahom vápnika, fosforu a vitamínu D. Ak je týchto troch látok nadbytok, začne sa nespotrebovaný vápnik ukladať v mäkkých tkanivách – v svaloch, pľúcach, srdci, koži atď. Vápenatením (kalcifikáciou) orgánov sa znižuje ich funkcia, zviera má natrvalo poškodené zdravie a v ťažkých prípadoch uhynie. Ak chcete používať akékoľvek hotové prídavky ku krmivu, vždy sa najskôr poraďte so svojím veterinárnym lekárom – hoci výrobca deklaruje svoj preparát ako celkom bezpečný a zdraviu prospešný. 
Zastavme sa na chvíľu ešte pri časových a finančných nákladoch na varenú stravu. Kvalitné krmivo sa nedá pripraviť bez kvalitných surovín. A tie niečo stoja! Nezabudnite pripočítať cenu energie spotrebovanej pri varení a skladovaní jedla (plynový alebo elektrický šporák, mikrovlnná rúra, chladnička, mraznička). Zanedbateľný nie je ani čas, ktorý príprave venujete. Nechceli by ste radšej čas strávený v kuchyni venovať hrám s Vaším psíkom alebo spoločnej vychádzke v parku? 


HOTOVÉ PRIEMYSELNE PRIPRAVENÉ KRMIVÁ 

Hotové krmivá pre Vás – a najmä pre Vášho psa – znamenajú jednoduché a úplne bezpečné riešenie. Ušetria Vám robotu, čas a zbavia Vás neistoty, či Váš pes dostáva všetko, čo potrebuje. Samozrejme iba za predpokladu, že si správne vyberiete. 
V obchodoch dnes nájdete nepreberné množstvo značiek a druhov domácich i zahraničných krmív. Ponuka sa okrem toho priebežne mení: pribúdajú výrobky aj výrobcovia, objavujú sa rôzne novinky a vylepšené receptúry. Ak ste majiteľ - začiatočník, orientovať sa v pestrej ponuke nemusí byť pre Vás celkom jednoduché. Rovnako ako v prípade iných výrobkov aj medzi krmivami existujú výrobky vynikajúce, dobré, priemerné, ba aj celkom nevyhovujúce. V kapitole Ako nakupovať priemyselne vyrábané krmivá na strane 21 nájdete niekoľko praktických rád, ktoré Vám pomôžu pri nákupe. 


KOMBINOVANÁ VÝŽIVA 

Možno ste v pokušení zostaviť pre svojho psa pestrý jedálny lístok. Raz mu ponúknuť varenú stravu podľa rôznych receptov, inokedy granuly alebo konzervu, potom zasa vylepšiť suché krmivo trochou guláša. Nerobte to! Pre psie zažívanie nie je nič horšie ako neustále striedanie typov jedla. 
Tráviace ústrojenstvo psa má svoje špecifiká – vie sa „nastaviť” na určitý druh potravy. Ak dostáva dlhší čas rovnaké krmivo, prispôsobí sa mu črevná mikroflóra a tráviaci trakt pracuje oveľa efektívnejšie. Časté zmeny vo výžive sú pre organizmus záťaž – tráviace ústrojenstvo spočiatku nedokáže riadne využiť všetky obsiahnuté živiny, musí si znova a znova zvykať na nové zloženie potravy, nezriedka sa vyskytnú aj hnačky alebo zvracanie. 
Nebojte sa, že by sa psovi krmivo prejedlo. Psi sú konzervatívni stravníci – na pestrý jedálny lístok si príliš nepotrpia. Jednak majú oveľa menej chuťových buniek ako človek, takže nepotrebujú takú pestrú a rozmanitú stravu, a jednak vzhľadom na špecifiká svojho trávenia prirodzene preferujú rovnakú skladbu potravy. 
Len čo sa rozhodnete pre určitý druh krmiva, bezdôvodne ho nemeňte, nestriedajte ani nekombinujte s inou zložkou (výnimkou je iba miešanie granúl s konzervou tej istej značky a typu).
Ak už z akéhokoľvek dôvodu chcete alebo musíte krmivo zmeniť, dajte psovi čas, aby sa novej potrave prispôsobil. Najskôr do pôvodného jedla primiešajte trochu nového krmiva. Postupne v priebehu 5–7 dní zvyšujte jeho podiel v kŕmnej dávke až na 100%. 


Spôsob kŕmenia 

O početnosti a spôsobe kŕmenia sa vedie takmer toľko diskusií ako o výbere krmiva. Bežné sú tri typy stravovacích režimov: 
 • Pes má presne určený čas kŕmenia a dostáva len vymedzenú dennú kŕmnu dávku (rozdelenú na 1 alebo viacero porcií podľa veku, aktivity alebo fyzického stavu). Asi po 30 minútach neskonzumované jedlo odoberieme.
 • Dennú kŕmnu dávku naložíme psovi do misky a necháme mu ju k dispozícii po celý deň. Zje ju vtedy, keď chce.
 •  
 • Pes má neobmedzený prístup k potrave. Misku udržiavame stále plnú, krmivo priebežne dopĺňame.
Posledný spôsob stravovania odborníci neodporúčajú. Pes, ktorý má neustále prístup k potrave, má sklony k prejedaniu sa a k tlstnutiu. Nadmerná hmotnosť vedie v období rastu k deformáciám kostry a samozrejme, že neprospieva ani dospelým psom. Navyše úplne strácate prehľad o tom, či je so psíkom všetko v poriadku. Apetít je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravotného stavu. Nechutenstvo alebo náhle prejedanie sa môže signalizovať začínajúce ochorenie. 
Pri druhom spôsobe kŕmenia majte na pamäti, že psovi môžete nechať dlhšie v miske len granuly, avšak nikdy nie konzervovanú či varenú stravu. Rýchlejšie podlieha skaze, vytvárajú sa v nej toxíny alebo do nej môže zaniesť choroboplodné zárodky hmyz. 
Odborníci na výživu radia – kŕmte psa vždy v tom istom čase presne odmeranými kŕmnymi dávkami! Jednak to prináša zdravotné výhody psovi, a jednak Vy ako majiteľ máte neustálu kontrolu nad príjmom potravy. Kŕmnu dávku môžete podať dospelému psovi naraz (zvyčajne večer, v čase pokoja), alebo ju rozdeliť na 2 jedlá (1/3 ráno a 2/3 večer). Šteňatá a chorých psov kŕmime viackrát denne. Ak používate hotové krmivá, na obale nájdete návod na kŕmenie. Dodržujte odporúčané dávkovanie. Kŕmne dávky vypočítali odborníci – najmä prehnané „dopriavanie” môže viesť k obezite. 


Individuálna výživa od narodenia až do dospelosti: 

Čo je dobré pre jedného, nemusí byť vhodné pre druhého!
Dnes už vieme, že výživa priamo ovplyvňuje telesné zdravie. Preto sa v jednotlivých fázach svojho života stravujeme rôzne. Bábätko najskôr pije materské mlieko, neskôr preň vyberáme tie najkvalitnejšie potraviny vyrobené špeciálne pre dojčatá a batoľatá. Zvláštnu starostlivosť taktiež venujeme príprave jedla pre rastúce deti. V dospelosti si jedálny lístok prispôsobujeme svojmu životnému štýlu, fyzickej aktivite a zdravotnému stavu. V staršom veku sa zameriavame na ľahko stráviteľnú stravu s dostatkom vitamínov a minerálnych látok, aby sme si čo najdlhšie udržali dobrú kondíciu a sviežosť.
Podobne je to aj u psov. Ak sa majú tešiť dobrému zdraviu a vynikajúcej kondícii počas celého života, musíme rešpektovať ich individuálne nároky v jednotlivých životných fázach. 


MALÉ ŠTENIATKO – VEĽKÉ NÁROKY NA VÝŽIVU 

Fáza rastu je z hľadiska výživy mimoriadne náročné obdobie. Kým sa zo šteňaťa stane dospelý pes, 15- až 40-krát znásobí svoju pôrodnú hmotnosť, prejde obdobím prudkého rastu, narastú mu mliečne zuby, ktoré neskôr nahradí trvalý chrup. V organizme dôjde k mnohým ďalším búrlivým zmenám. Pritom musí mať vždy dostatok energie na celodenné šantenie, poznávanie sveta a huncútstva. 
Nesprávna výživa môže poznamenať zdravie psíka na celý život. Čo v tomto čase zanedbáte, už nemôžete nikdy napraviť! 

 •  
 • Výživa v novorodeneckom období od pôrodu až po odstavenie:

V prvých dňoch života sa stará o výživu šteniatok výhradne matka. Materské mlieko je najdokonalejšou potravou na svete, ktorú nemôže nič nahradiť. V zvláštnych prípadoch (uhynutie alebo choroba suky, početný vrh, pri ktorom je potrebné šteniatka prikrmovať) môže veterinár chovateľovi predpísať špeciálnu mliečnu náhradu (napr. vysoko kvalitné mlieko pre šteňatá WALTHAM®). 
Okolo 4. týždňa života nastáva čas na prvý nemliečny príkrm. Šteniatka dostávajú na ochutnanie malé množstvo veľ-mi kvalitného, ľahko stráviteľného a chutného krmiva – napríklad granuly PEDIGREE® JUNIOR rozmočené vo vode alebo vo vývare, alebo konzervu PEDIGREE® JUNIOR. Matka šteňatá postupne odstaví sama. Jednak už nemá dostatok mlieka pre svojich rýchlo rastúcich drobčekov, a jednak je pre ňu dojčenie kvôli ostrým mliečnym zúbkom šteniatok nepríjemné. V čase odchodu k novému majiteľovi už šteňatá spoľahlivo prijímajú pevnú potravu (okolo 8.–12. týždňa). 

 •  
 • Výživa v období od odstavenia až do 6. mesiaca života:

Šteňa v tomto období zažíva fázu prudkého rastu. Jeho energetické potreby dosahujú až 3-násobok množstva potrebného pre dospelého psa. Vysoké sú aj požiadavky na prísun všetkých ďalších látok – bielkovín, tukov, vitamínov a minerálnych látok. Okrem absolútneho množstva je mimoriadne dôležitý aj vzájomný pomer živín – najmä vápnika a fosforu, ktoré sú nevyhnutné pre optimálny vývoj kostí a zubov. Je pochopiteľné, že také obrovské nutričné nároky môže uspokojiť len najkvalitnejšie, výdatné a pritom ľahko stráviteľné krmivo, ako je napr. PEDIGREE® JUNIOR. 
Mimoriadne pozorne si všímajte hmotnosť svojho psíka. Šteňa pravidelne vážte a merajte, výsledky si zaznamenávajte do tabuľky alebo do grafu. Tieto podklady si potom vezmite so sebou na pravidelnú veterinárnu kontrolu a spýtajte sa, či sa psík vyvíja správnym tempom. Počet prehliadok Vám určí veterinár. Nadváha alebo príliš rýchly rast ohrozujú správny vývoj kostry a telesnej stavby – to platí najmä pre veľké a obrovské plemená. Ešte mäkké a poddajné kosti nie sú pripravené niesť nadmernú váhu. Výsledkom sú napríklad deformácie končatín – tzv. prešliapnuté labky. V prípade pochybností o výžive sa vždy poraďte s veterinárom – nikdy sa nepokúšajte riešiť problém laickým podávaním vitamínov a minerálnych látok! Môžete šteňaťu vážne poškodiť zdravie. 
Keď si beriete psíka od chovateľa, mal by byť celkom nezávislý od materského mlieka a mal by vedieť samostatne jesť z misky. Aj napriek tomu, že chcete neskôr používať iný druh či značku krmiva, vy-žiadajte si alebo si vopred zaobstarajte malú zásobu pôvodného krmiva. Citlivý žalúdok šteniatka zle znáša náhle zmeny – na novú stravu ho navykajte postupne asi 7 dní (do pôvodnej potravy pridajte trochu Vami zvoleného krmiva a postupne zvyšujte jeho pomer v kŕmnej dávke až na 100 %). 

 •  
 • • Výživa v dorasteneckom období od 6. mesiaca až do dospelosti (12.–24. mesiac života podľa plemena)

Nutričné požiadavky dorastajúceho psa pozvoľna klesajú na úroveň potrebnú pre dospelého jedinca. Napriek tomu sa jeho organizmus stále ešte vyvíja a nároky na výživu nemôže uspokojiť potrava určená dospelým psom. Krmivo pre šteňatá teda psovi podávajte až do definitívneho ukončenia rastu (12.–24. mesiac života podľa plemena). 
Majitelia šteniat väčších plemien často pochybujú, či ich miláčikovi môže stačiť to isté krmivo ako napríklad čivave alebo pudlíkovi. Áno – môže! Ako vyplýva z nedávnych výskumov britského centra WALTHAM® pre výživu malých zvierat, potreba jednotlivých živín závisí od ich pomeru k prijatej energii. Ten je rovnaký ako v prípade jednokilogramovej čivavy, tak aj v prípade írskeho vlkodava s cieľovou hmotnosťou okolo 70 kg. Navyše to, že vlkodav je 70-krát väčší ako čivava, neznamená, že potrebuje 70-krát viac výživných látok. Skôr než individuálne zloženie krmiva pod-ľa veľkosti psa je rozhodujúce to, ako dlho je potrebné potravu pre šteňatá podávať. Malé plemená ukončujú svoj vývoj už okolo 6.–9. mesiaca, stredné asi v 12 mesiacoch, veľké v roku a pol. Obrovské plemená dosahujú dospelosť v dvoch, alebo aj v dva a pol rokoch. 
Ak má z Vášho šteniatka vyrásť zdravý, krásny a dlho žijúci pes, musí dostávať perfektne vyváženú, energeticky bohatú a pritom ľahko stráviteľnú výživu. Tieto požiadavky môže spĺňať len krmivo, špeciálne vytvorené pre potreby rastúceho organizmu – nie po-trava pre dospelého psa. Napr. PEDIGREE® JUNIOR je Vašou bezpečnou voľbou. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.