Choď na obsah Choď na menu
 


DESATORO VÝŽIVY ŠTEŇAŤA

  DESATORO VÝŽIVY ŠTEŇAŤA 

 1. Šteniatko má iné nároky na výživu ako dospelý pes. Podávajte mu výhradne krmivo určené tejto vekovej kategórii. Na krmivo pre „dospelákov” prejdete až po definitívnom ukončení fyzického vývoja.
 2. Šteniatko má malý žalúdok. Dennú kŕmnu dávku rozdeľte na niekoľko porcií: do 3. mesiaca – 4 jedlá denne, od 3. do 6. mesiaca – 3 jedlá denne, od pol roka – 2 jedlá denne.
 3. Šteňa má mimoriadne citlivý tráviaci trakt. Krmivo nikdy nemeňte len kvôli zmene chuti. Ak chcete psíkovi spestriť jedálny lístok, môžete napríklad zmiešať granuly s konzervou tej istej značky alebo mu môžete dať špeciálnu pochúťku pre psov. Každú zmenu krmiva robte postupne.
 4. Dodržujte pravidelný čas kŕmenia. Potravu šteňaťu nechajte asi 30 minút a potom mu neskonzumované zvyšky zoberte. Ak má psík neustály prístup k jedlu, môže sa začať prejedať alebo sa stať prieberčivým.
 5. . Potrava má mať izbovú teplotu. Príliš horúce alebo príliš studené jedlo môže vyvolať zažívacie problémy. Prieberčivým psíkom krmivo ohrejte na telesnú teplotu (asi na 37 °C). Lepšie sa potom uvoľňujú aromatické a chuťové látky, potrava je pre psa lákavejšia. Konzervy ohrievajte vo vodnom kúpeli, granuly zalejte vodou alebo mäsovým vývarom.
 6. Pravidelne kontrolujte a zaznamenávajte hmotnostné a výškové prírastky šteňaťa. Výsledky konzultujte so svojím veterinárnym lekárom. Príliš rýchle tempo rastu môže viesť k deformáciám kostrovej sústavy a telesnej stavby.
 7. Skôr ako použijete akýkoľvek vitamínový a minerálový prípravok, poraďte sa so svojím veterinárom.
 8. Mlieko nie je potrebnou ani vhodnou súčasťou výživy šteniat po odstavení.Organizmus rýchlo stráca schopnosť štiepiť mliečny cukor, laktózu, a výsledkom je hnačka alebo zvracanie.
 9. Po jedle nechajte psíka asi 2 hodiny odpočívať. Neprovokujte ho ku hrám, nechoďte s ním na vychádzku (samozrejme okrem nevyhnutného vyprázdnenia sa).
 10.  

 1. Všetky dlhodobejšie problémy, ako sú zažívacie problémy, netypická konzistencia a farba stolice, nadmerné pitie alebo výrazná zmena chuti k jedlu (aj náhle prejedanie sa môže byť symptómom ochorenia), radšej prekonzultujte s veterinárnym lekárom.

KEĎ ZO ŠTEŇAŤA VYRASTIE „DOSPELÁK” 

Špeciálne krmivo nepotrebujú len šteniatka. Správna výživa v útlom veku vytvára základ pre trvalé zdravie a dlhý aktívny život, avšak len základ. Váš pes prechádza v priebehu svojho života rôznymi obdobiami (napr. gravidita, dojčenie, pokročilý vek) či fyziologickými stavmi (napr. fyzická záťaž, choroba, rekonvalescencia), ktoré sa prejavujú v jeho nárokoch na zloženie kŕmnej dávky. 
Vďaka bohatej ponuke hotových krmív dnes môžete svojmu dospelému psovi ponúknuť potravu „na mieru” – teda takú, ktorá presne zodpovedá jeho veku, fyzickej aktivite či zdravotnému stavu. 

 •  

 • Psi s bežnou záťažou

Pre psa – spoločníka, ktorý sprevádza svojho pána na prechádzkach alebo na pochôdzkach po meste a zvyšok dňa odpočíva, postačí bežné, tzv. udržiavacie krmivo. Dodá telu presne toľko živín a energie, aby si pes zachoval dobrú kondíciu a vitalitu, ale aby pritom zbytočne nepriberal. 

 •  

 • Psi s vysokou fyzickou záťažou

Pracujúci pes vydá v porovnaní so psom – spoločníkom až niekoľkonásobne viac kalórií denne. Jeho telo spotrebuje aj viac bielkovín, cukrov a ďalších živín. Takéto nároky sa nedajú uspokojiť len zvýšením kŕmnej dávky! Veľké množstvo potravy nadmieru zaťažuje žalúdok a tráviaci trakt si s ňou aj tak neporadí. Hlavnou požiadavkou na krmivo pre aktívnych psov je jeho vysoká koncentrácia (t.j. vysoká hladina energie a živín v malom objeme). Krmivo musí okrem toho obsahovať ľahko dostupné energetické zdroje (tuky a oleje) pre prácu svalov, živočíšne bielkoviny (mäso) na ich obnovu a ďalšie látky (napr. vitamíny B a mastné kyseliny) pre ochranu vnútorných orgánov. 

 •  

 • Kotné a dojčiace suky

Obdobie ťarchavosti a laktácie predstavuje pre telo suky obrovskú záťaž. Uvedomte si, že okrem seba živí ešte aj svoje šteniatka. Tomu zodpovedajú aj jej nároky na výživu. Požiadavky na zloženie krmiva sú prakticky rovnaké, ako v prípade aktívnych psov (viď predchádzajúcu časť). Líši sa len spôsob kŕmenia. 
Asi do polovice gravidity nepotrebuje suka žiadnu zmenu druhu ani množstva krmiva. Takisto nie je nevyhnutné, aby ste ju obmedzovali v pohybe. Naopak – „prilepšovanie” a úľavy by viedli k obezite, ktorá komplikuje pôrod a nás-ledne aj návrat do normálnej kondície. Od začiatku 5. týždňa ťarchavosti prejdite na krmivo pre aktívnych psov a postupne zvyšujte množstvo potravy až na 3-násobok bežnej kŕmnej dávky. Potravu rozdeľte na via-cero malých porcií denne. Len čo šteňatá začnú prijímať pevnú potravu, plynulo suku preorientujte na normálny stravovací režim. 

 •  

 • Starnúci psi

S pribúdajúcimi rokmi psovi klesá výkonnosť jeho metabolizmu a imunitného systému, znižuje sa jeho pohybová aktivita, starnú vnútorné orgány. Starnutie sa nedá zastaviť, ale pomocou správnej výživy môžete oddialiť jeho nežiaduce príznaky a skvalitniť život psa. 
Optimálne krmivo pre psieho seniora by malo spĺňať niekoľko kritérií. V prvom rade je to znížený podiel ľahko dostupnej energie pre zachovanie optimálnej váhy a kondície. Krmivo by malo ďalej obsahovať zložky (mastné kyseliny omega, glukozamín), ktoré vyživujú kĺby, a zvýšené množstvo antioxidantov na podporu imunity. 
Nezabúdajte, že apetít a tráviace ústrojenstvo staršieho psa už nie sú ako zamladi. Vyberajte preň len veľmi chutné a ľahko stráviteľné krmivá z tých najkvalitnejších surovín.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.